2011/4 - Řadová loď

12. února 2012 v 11:39 | Dark Angel |  Library
***

C. S. Forester - Hornblower - Řadová Loď
***
Dark Angel komentuje: Další díl ságy o Hornblowerovi. Zdál se mi slabší, než ten předchozí. Zdaleka nebyl tak napínavý, i když na konci bylo rozhodně akce dost.
***
Děj, jak ho vidím já: Horatio Hornblower byl s celou svojí posádkou převelen z lodi Lydie na Sutherland. Na začátku knihy řeší Hornblower strasti se získáním dostatku mužů pro doplnění posádky, jelikož Sutherland je mnohem větší, než Lydie.
Setkáváme se též s Hornblowerovou ženou Marií, kterou Horatio neustále srovnává s lady Barbarou, do které se zamiloval na minulé plavbě.
Barbara se provdala za admirála Leightona, pod nímž má Hornblower nyní sloužit. Od samého začátku nemá svého nového nadřízeného v lásce, jelikož je to muž, který dobře nerozumí námořnictví.
Horatio spolu s několika dalšími loďmi vyplouvá pod Leightonovým velením k Francii, kde mají budit rozruch nečekanými útoky. Hornblower pochopitelně plní rozkazy výborně, i když sám sebe neustále podceňuje.
Na konci příběhu stojí Horatiova loď sama proti přesile čtyř francouzských válečných lodí. Hornblower veden Leightonovým rozkazem zaútočí a všechny lodi se mu podaří vážně poškodit. Jeho vlastní loď je ovšem naprosto zničena, první důstojník vážně zraněn a přeživší posádka upadne do francouzského zajetí.
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Vždycky jsem milovala příběhy o námořnících a Horatio Hornblower je navíc Angličan :-)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Odvaha, nejistota
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bojovat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Snad jedině se samotným kapitánem Hornblowerem. Je mi blízký jeho neustálý pocit, že nedělá dost pro své poslání a že by mohl dokázat víc.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Forester naprosto perfektně popisuje bitevní scény. Čtenář doslova slyší rány děl, vidí záblesky kordů ve slunci, ale také cítí ostrý pach krve padlých.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Pořád mi vadí Hornblowerova odměřenost k Bushovi. Třeba by mi to tak nepřišlo, kdybych dříve četla knihy, než viděla filmy. Ale knižní Hornblower je nesmírně vzdálen veselému, hovornému Horatiovi ze Vzpoury a Odplaty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama