2011/6 - Velitel eskádry

12. února 2012 v 11:40 | Dark Angel |  Library
***

C. S. Forester - Hornblower - Velitel eskádry

***
Dark Angel komentuje: Musím smutně konstatovat, že všechny do češtiny přeložené díly ságy o Hornblowerovi jsou za mnou. Při čtení poslední věty: "Proč se na něj Brown, k čertu, tak divně dívá?" mi to bylo upřímně líto. Tyhle příběhy bych mohla číst na pokračování až do soudného dne.
***
Děj, jak ho vidím já: Příběh začíná, když se Horatio jako čerství pán vesničky Smallbridge má poprvé představit svým poddaným. Byl jmenován sirem, oceněn křížem Bathského řádu, takže si splnil svůj sen co se týče kariéry. Barbara se stala jeho ženou a společně pečují o Richarda, Horatiova syna z předchozího manželství.
Velice záhy však Hornblowera čekají nové rozkazy. Je jmenován komodorem, Admiralita mu přidělí několik lodí a pověří jej operací na Baltu, na níž závisí mnoho - vlastně celý úspěch války proti Bonapartovi.
Hornblower si vyvolí za kapitána své vlajkové lodi Bushe, jak jinak a odplouvá na jeho lodi Nonsuch doprovázen bombardami Moth a Harvey, šalupami Lotus a Raven a kutrem Clam.
První úspěch v severních vodách se dostaví, když bombardy pod Hornblowerovým velením zničí francouzskou loď, jež zajímá obchodní lodě. Další rozkazy zavedou eskádru do Ruska, kde se Horatio setkává s carem Alexanderem a přesvědčí jej, aby Rusko vyhlásilo Napoleonovi válku.
Poté odplouvá s celou eskádrou do Rigy, kterou má pomoci bránit proti postupu francouzské armády. Díky své důmyslnosti a nečekaným nápadům zažívají obránci po dlouhých měsících úspěch.
Na sklonku roku dostávají zprávy, že Bonaparte ustupuje od Moskvy a pár dnů nato ustoupí i obléhatelé od Rigy. Vysílený, obětavý Hornblower opět zvítězil.
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Abych se dozvěděla, jak to s Horatiem dopadne.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
boj, důmysl
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
obětovat se
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Případné čtenáře ságy bych varovala, aby si příliš neoblíbili důstojníka Mounda. Já si ho oblíbila a pak jsem málem uronila slzičku...
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Příběhy o Hornblowerovi jsou živé a postava kapitána Horatia je čtenáři tak nějak blízká.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ke konci knihy už mi začínal trochu vadit zažitý a stále se opakující systém. Pokaždé, když nastane krize, nechá Forester Honblowera odejít do kajuty, kde zmíněný kapitán přechází sem tam, až náhle dostane spásný nápad.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama