Únor 2012

The Hogfather

20. února 2012 v 15:00 | Dark Angel |  Library
 

***
Terry Pratchett - The Hogfather
(Otec prasátek)

***
Dark Angel komentuje: Miluju dvojfilm Otec prasátek. A tak byla jasná volba i kniha Otev prasátek. Kdysi už jsem od Pratchetta četla knihu Mort a strašně se mi líbila, ale Hogfather je ještě o mnoho lepší. Navíc v angličtině to byla docela výzva (kdo zná Pratchetta, jistě rozumí proč).

***
Děj, jak ho vidím já: Na samém začátku se seznámíme se Susan Sto-Helit, guvernantkou v obyčejné měšťanské rodině. Susan pečuje o dvě malé děti, ale sama tak obyčejná, jak se zdá není. Jejím dědečkem je totiž Smrť. Hned v další kapitole zjistíme, že v Ankh-Morporku exustuje cech pro každé řemeslo a jedním z nich je i Cech vrahů. Lord Downey (Odkragli) sedí ve své pracovně a zjeví se mu podivná postava, jež mu uloží "inhumovat" Otce Prasátek. Downey se úkolu nezalekne, přijme od příchozího peníze a po jeho odchodu se shání po jednom ze svých vrahů.
Zde přichází na scénu můj oblíbený Mr. Teatime (Časnačaj), mladý vrah s geniálním mozkem, který neustále touží stát se plnohodnotným členem cechu. Samozřejmě se ujmezadaného úkolu a na jeho splnění pracuje s nasazením a i s úspěchem, dokud se mu do cesty nezačne připlétat Smrť, který zjistí, co se děje a vzápětí i Susan Sto-Helit.

***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože je to jedna z nejznámějších knih od Pratchetta a viděla jsem film podle ní natočený.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
kouzla, nadpřirozeno
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
věřit
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Se Susan. Vždycky se mi líbily ženy - bojovnice a Susan má navíc i to, že je tak trochu nadpřirozeného původu, což se mi také líbí.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Opravdu mě fascuje Pratchettova schopnost tvořit slovní hříčky, paradoxy a vtipně podávat i vážné věci.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
(SPOILER!!!) Velice mě ranilo, že Teatime na konci zemřel. Přece jen s tak zvrhlým šílencem by se dalo velice dobře pracovat i v dalších knihách.

Lady a Tramp

18. února 2012 v 17:00 | Dark Angel |  Movies
Dnes jsem se po poměrně dlouhé době odhodlala shlédnout něco jiného, než jsou filmy z mé osvědčené (a také minimálně stokrát shlédnuté) sbírky. Rozhodla jsem se pro něco nového, co ještě neznám a po dlouhém rozhodování zvítězili Lady a Tramp.

Děj téhle Disneyovské klasiky je dnes již nejspíš známý každému a i já jsem jej znala, stejně jako kultovní scénu se špagetami, ačkoli film jako celek mě dosud nějak míjel.

Co se týče děje, ten je nesmírně předvídatelný a tak nějak "tradiční". V padesátých letech, kdy tento film vznikl, tomu snad ani nemohlo být jinak. Rozhodně to ovšem neznamená, že by tím tento počin ztrácel na kvalitě, možná právě naopak.

Příběh začíná ve chvíli, kdy "Beruška", dostane od svého manžela štěně, které pojmenuje Lady. Lady je miláčkem svých pánů, nedovedou si bez ní během několika málo dní představit svůj život, milují ji, věnují jí veškerou pozornost.
Vše se ovšem změní ve chvíli, kdy Beruška otěhotní a pozornost se od Lady přesune k miminku. Fenka je nešťastná, cítí se opuštěná, ale ve chvíli, kdy spatří narozené děťátko, pochopí, že jej musí strážit a že její páni milují i ji.
Jednoho dne ovšem nastane chvíle, kdy se manželé jdou ven bavit a Lady zůstane v domě sama s tetičkou, která přijela hlídat dítě a která nesnáší psy.
Samozřejmě následují mnohé příhody, které ukáží Lady svět za plotem jejího domu a svedou ji dohromady s Trampem, toulavým psem, který nikdy netoužil patřit k jedné domácnosti.

Animace filmu je tak nádherná, jak to v padesátých letech umělo jen Disneyovo studio a klasický pohádkový příběh vezme za srdce, i v jednadvacátém století, kdy žijeme Harrym Potterem a Stmíváním.

Vřele doporučuji všem, kdo tento okouzlující film ještě neshlédli a sama jej zařazuji do sbírky svých nejoblíbenějších, protože jedno shlédnutí rozhodně nebylo dost.

Moje hodnocení: 95% / ČSFD: 86%

Kresby postavy

16. února 2012 v 10:00 | Dark Angel |  Gallery
V předchozím článku v Galerii jsem vybrala několik málo kreseb tužkou, které představují první část mého studia výtvarné tvorby v posledním semestru. Tato první část byla zakončena kresbou portrétu. Druhá část, kterou sem chci dát dnes, představuje malby celého lidského těla suchým pastelem. Dobře vím, že je na nich mnoho nedostatků, ale i přesto je vidět jistý pokrok od první kresby k poslední, a tak myslím, že má smysl je sem dát. Každý může posou dit sám, jak se povedly nebo ne. První kresba je zároveň nejstarší.

Sherlock Holmes - Hra stínů

14. února 2012 v 10:00 | Dark Angel |  Movies
Za celé zkouškové jsem téměř neměla čas se podívat na film nebo si něco přečíst. Vlastně na to vůbec nebyl čas. Ve skutečnosti jediný relax za poslední dva měsíce byl Sherlock Holmes.

Spolubydlící se svým přítelem a jednou naší společnou kamarádkou se jednoho relativně pozdního večera rozhodli, že jdou do kina. A vytáhli mě s sebou. Stálo je to velké přemlouvání, jelikož zkoušek bylo moc, času na přípravu málo a já byla pěkně otrávená, že se nestihnu naučit vše potřebné. Nakonec to ale stálo za to a já pak zbytek zkouškového strávila s rádoby inteligentním úsměvem na tváři, kdykoli jsem si na tento film vzpomněla.

Village cinemas bylo ten večer dost narvané a my čtyři, vybavení pořádnou porcí Coly, nachos se sýrovou omáčkou a oříšky v čokoládě, jsme se uvelebili v mém oblíbeném sektoru "uprostřed a uprostřed". Střed sálu, střední místa v řadě. Nejlepší obraz a nejlepší zvuk. Ideální. Lidí bylo tak akorát, abychom se v potemnělém sále sami nebáli, ale zase aby nás nerušilo chroustání a srkání z okolních řad.

Jelikož se mi první Sherlock v podání Roberta Downeyho Juniora líbil skutečně velmi, těšila jsem se, jaká "krasojízda" mě čeká tentokrát. A Sherlock nezklamal. Stále stejně frustrovaný nadcházející svatbou svého nejlepšího přítele a kolegy Watsona ztvárněného Judem Law si klestil stylovou cestu humorně-napínavým příběhem. Zároveň si má zvrácená mysl již dlouhá léta zaujatá slashovým žánrem nemohla nevšimnout, že z narážek a pohledů Sherlocka a Watsona by se velice snadno dalo vyvodit i jiný, než přátelský vztah. Za mě osobně můžu říct, že je veliká škoda, že je to jen

Pravdou je, že v množství humorných scének bylo možné pozorovat parodii na jiné filmy, ale rozhodně to nevadilo. Naopak to byla spíš třešnička na dortu pro ty, kdo zmíněné filmy znají.

Co se týče příběhu, není na něm nic zvláštního. Ničím nepřekvapí, ale provedený je úžasně. A o to tu jde. Jde tu o akci, o zábavu, o výborné herecké výkony Downeyho, Lawa a i Noomi Rapace, která rozhodně nezapadne v zapomnění, jak jsem očekávala po shlédnutí švédské trilogie Milénium.

Je to zábava a rozhodně se nebudu bránit tenhle počin shlédnout znovu, popřípadě vyrazit do kina na další pokračování.

Moje hodnocení: 90% (za děj, který po pravdě pokulhává) / hodnocení ČSFD: 78%

Výzva ode mě pro mě

13. února 2012 v 10:29 | Dark Angel
Mezi autory webů a blogů jsou zadaná témata populární. Snad každý někdy psal na téma, které mu nadhodil někdo jiný. I já už jsem psala podle zadání několikrát, i když zatím jen fanfiction, která je pečlivě uložená na Nostalgic dreams. Tentokrát jsem se rozhodla, že budu psát podle témat, která jsou všeobecně poměrně dobře známá. Tato jsou jednou z verzí z WikiAnswers (původně pocházejí z DeviantArtu) a pokud vše půjde dobře, mělo by to vypadat tak, že během příštích sto dnů budu každý den psát krátkou prózu nebo poezii na uložené téma. Uvidíme, jak dobře nebo špatně to půjde, jelikož jak se sama znám, dost často nestíhám ani povinnosti, které nepočkají. Byla bych ovšem ráda, kdyby se toto psaní povedlo, protože všech sto bodů se mi zdá být zajímavých. Když jsem ta témata našla a přečetla si je, první myšlenkou bylo, že se mi opravdu líbí a inspirují mě, mělo by to tedy být snadné.

Studie těla 1

12. února 2012 v 13:45 | Dark Angel |  Gallery
V rámci školní výuky jsem během několika uplynulých týdnů zpracovala množství studií jednotlivých částí těla. Na lekce nám chodila sedět modelem mladá slečna a naším úkolem bylo nejprve nakreslit její ústa, pak nos, oči, uši a nakonec celý portrét. V pozdějších lekcích jsem kreslila celou mužskou postavu v různých pozicích.


Přeplněná prázdnota

12. února 2012 v 11:49 | Dark Angel |  Acedia
První zveřejnění: 25. 1. 2009 Nostalgic dreams
Trochu depresivní úvaha o tom, co by asi tak mohl cítit člověk, který se pokusí spáchat sebevraždu. Jak k takovému rozhodnutí nakonec dojde? Co se může v jeho nitru odehrát?
Je to prostá úvaha nad pocity, psala jsem to už strašně dávno.

2011/12 - Harry Potter and the Philosopher's Stone

12. února 2012 v 11:44 | Dark Angel |  Library
***

J. K. Rowling - Harry Potter and the Philosopher´s Stone

***
Dark Angel komentuje: Když už jsem s tím začala a čtu v angličtině, řekla jsem si jednoho krásného dne, proč to nerozvést víc do hloubky? A tak jsem si kromě Vězně koupila i Kámen a Komnatu. Kámen jsem úspěšně dorazila ještě před Vánoci a o Vánocích přinesl Ježuch další literární zásoby.

Rozhodně se mi Potter líbí víc v angličtině, než v překladu. Možná je to proto, že originální jazyk dává příběhu větší pocit opravdovosti a dokresluje atmosféru, možná i proto, že můj lingvistický nimral nikdy nepohrdne, má-li šanci se přiučit nějakému tomu novému obratu.
Opravdu se mi líbí styl, jakým je kniha psaná, je to příjemné, jednoduše psané a čtivé. Rowlingová věděla, pro koho to píše a cílovou skupinu vychytala perfektně i po jazykové stránce. Jinak v tomto případě není moc co hodnotit, jelikož můj názor by obsahoval samá superlativa. Zbožňuji magii, fantasy a kouzelnící vždycky byli těmi, kdo mě přitahoval svou tajemností.

***
Děj, jak ho vidím já:
Jak přibližně 120% z nás ví, na začátku knihy se seznámíme s Harrym Potterem, který je utlačován a šikanován svými příbuznými. Záhy zjistíme, že je čaroděj a má se učit čarovat v Bradaviské škole čar a kouzel. Co se stane pak, to je všem přítomným nejspíš známo a pokud ne, tak nevím, co tu ještě dělají a proč to ještě nečtou...
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože se to v aj dobře čte :-)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
srdeční záležitost
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
okouzlit
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Fred Weasley... Protože je tak trochu gauner :-D
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Myslím, že při prvním čtení nikdo nečekal, že vrahem není zahradník, ale Quirrel
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Podle mě je špatně fakt, že Severus má málo prostoru...

2011/11 - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

12. února 2012 v 11:43 | Dark Angel |  Library
***

J. K. Rowling - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

***
Dark Angel komentuje: Vždycky jsem měla ráda angličtinu a vždycky jsem milovala fantasy a sci-fi. Vyrostla jsem na Pánu Prstenů a komixech. Ve chvíli, kdy se objevil na scéně Harry Potter, nechtěla jsem se pustit svého milovaného Tolkiena a Rowlingovou jsem nesnášela. Teprve v době, kdy v televizi dávali Tajemnou komnatu, jsem tomu čistě náhodou neunikla a konečně poznala svět, do kterého od té doby unikám před chladnou realitou. Teď jsem se konečně dostala i k tomu, abych si svoji oblíbenou knihu přečetla v angličtině.

***
Děj, jak ho vidím já:
Harry se vrací do Bradavic, aby studoval svůj třetí ročník na kouzelnické škole. Ve vzduchu visí děsivá hrozba - uprchlý vězeň Sirius Black chce Harryho zabít. Seznámíme se s Harryho novým učitelem Remem Lupinem, ale setkáme se i s již známými postavami, jako jsou Brumbál, McGonagallová nebo Hagrid. Jak děj pokračuje, čtenář zjistí, že i Hermiona má svá tajemství, že Sirius není tím, kým se zdál dříve být a že v Ronově kryse dříme víc, než by se na první pohled zdálo. Pro mě rozhodně nejkrásnější díl z celé ságy.
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože Vězeň z Azkabanu je moje nejoblíbenější kniha z celé ságy, nemohla jsem si ji nepřečíst i ve svém nejoblíbenějším cizím jazyce.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
magie, tajemství
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
překvapit
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
S Remem Lupinem. Je mi blízká jeho osamělost i dobrá duše.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Nádherná práce se zvraty. Překvapení s Peterem Pettigrewem určitě při prvním přečtení nikdo nečekal.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Z celého srdce bych si přála, aby minulosti Pobertů byl věnován větší prostor.

2011/10 - Filmová kouzla

12. února 2012 v 11:42 | Dark Angel |  Library
***

Brian Sibley - Filmová kouzla

***
Dark Angel komentuje: Výborný doplněk, který nesmí chybět v knihovně žádného fanaticky závislého fanouška Harryho Pottera. Pokud se chcete dozvědět, jak vznikl Klofan, kde nalézt Godrikův důl, jak to vlastně bylo s nosem Pána Zla nebo proč se dorty z potterovského světa nedají jíst, je to kniha přesně pro vás. Pro mě to byl skutečně úžasný zážitek. Navíc jsou jako dárek v knize umístěny rozličné doplňky, jako plakát hlásající "Have you seen this wizard?" s podobiznou Siriuse Blacka, tetování s podobou Smrtijedské lebky, Pobertův plánek nebo samolepky na lahvičky s lektvary. Tahle kniha je stejně kouzelná, jako samotný svět Harryho Pottera.

***
Děj, jak ho vidím já:
Postupně jsem se spolu s hlavním architektem, několika režiséry, designéry a návrháři za přispění celého hereckého ansámblu propracovala od vzniku Kamene Mudrců až po Relikvie smrti.
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože miluji filmy (nejen ty o Potterovi) a vždycky se ráda dozvím, jak vznikly a kdo na nich pracoval.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
magická
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
vyprávět
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
S hlavním architektem, protože se mi líbí, co všechno udělal pro scénografii celé série. Jednou bych chtěla něco podobného zažít taky.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Celých těch deset let natáčení stojí za vyšvihnutí. Musela to být překrásná práce.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Klidně by se z toho sala udělat bichle o 2000 stranách a je škoda, že tomu tak není.