Červenec 2012

Ice age 4: Země v pohybu

22. července 2012 v 14:53 | Dark Angel |  Movies
Poslední návštěva kina se odehrála teprve před třemi dny. Rozhodli jsme se s přítelem vyrazit na osvědčenou klasiku a jelikož na výběr byl buď Madagaskar, o kterém jsem slyšela jen samé špatné zvěsti nebo Doba ledová, vyhrála samozřejmě veverka.

Kdo zná předchozí díly této osvědčené série, ví, že se jedná o příběhy plné napětí (alespoň pro děti), zábavy (pro všechny) a mnohdy velmi pravdivých průpovídek.

Ačkoli mnozí tvrdí, že poslední díl zdaleka nedosahuje kvality předchozích (a možná mají tito skeptici pravdu), přesto se jedná o počin svěží a zábavný.

Děj začíná v době, kdy Broskvička, dcera Eli a Mannyho, dospívá a s tím se spojují přirozené pubertální sklony k neposlušnosti. Vznikají taktéž přirozené rozbroje a konflikty s lehce pedantským mamutím otcem, a tak Broskvička vyráží na tajné výpravy doprovázená roztomilým a zamilovaným kamarádem ježkokrtkem.
Přičiněním po žaludech lačného veverčáka Scrata se ovšem dávají do pohybu kontinenty a zvířátka jsou ohrožena valícími se právě vznikajícími horami.
Manny, lenochod Syd, Sydova babička a šavlozub Diego jsou odděleni od ostatních a na ledové kře plují vstříc neveselému osudu v podobě číhajících pirátů vedených zlovolným opičákem.
Mezitím Eli a Broskvička vedou ostatní zířátka k jedinému možnému místu záchrany - pevninskému mostu, kde se mají také setkat s Mannym a jeho doprovodem.

Animace je příjemně stejná, taková, jakou očekáváme od Ice age už od prvního dílu, hudba je nevýrazná až na Ódu na radost v Žaludatlantidě :-), ale děj je přesto natolik zábavný, že rozhodně potěší. Zároveň některé vtipy byly tak povedené, že jsem sotva mohla dýchat a po tvářích mi stékaly slzy (možná to umocňoval chlápek o řadu níž, který se všemu chechtal tak vřele a upřímně, že se nedalo odolat).

Moje hodnocení 85% / Hodnocení ČSFD: 72%

Pilíře země

22. července 2012 v 14:37 | Dark Angel |  Library
***
Ken Follett - Pilíře země
***
Dark Angel komentuje: Jelikož mě vždy velice zajímala architektura a jeden z mých profesorů tuhle knihu doporučoval, rozhodla jsem se po dlouhé době, když jsem na ni narazila, konečně si ji přečíst. A rozhodně jsem neprohloupila. Jedno z nejlepších děl o středověké společnosti a zároveň výborná ukázka systému středověkého stavitelství vůbec.
***

Děj, jak ho vidím já: Na začátku knihy je hlavní postavou stavitel Tom, který přichází o práci a vydává se s celou rodinou na cesty, aby si nalezl nové zaměstnání. Zanedlouho se setkává s Elen, která žije v lesích a jejím synem Jackem. Elen a Tom se do sebe zamilují na první pohled. Když pak Tomova manželka zemře při porodu, objevuje se Elen, aby Toma provázela na cestách.
Stavitelovým snem je stát se architektem velké katedrály, což se mu podaří v klášteře v Kingsbridge. Po Tomově smrti se stává hlavním stavitelem mladý Jack, který je nesmírně nadaný a také zamilovaný do zchudlé šlechtičny Alieny. Jejich osudy sleduje zbytek knihy.
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Kvůli neobvyklému soustředění na středověkou architekturu a proto, že mám ráda příběhy ze středověku.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
realistická
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
bojovat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Aliena. I přes veškeré kruté životní zkoušky dokázala získat to, co pro ni bylo důležité, zajistit sebe i svou rodinu a uspět
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Vyprávění je podané realisticky, vtáhne do děje.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Vadilo mi násilí. Je jasné, že před několika staletími nebyl život tak snadný a bezpečný jako dnes, ale i tak se mi zdálo až příliš, že se autor vyžívá v popisech páchaného násilí a utrpení postav.