Srpen 2012

Love

26. srpna 2012 v 16:44 | Dark Angel
Poslední dva dny se u nás doma vstává zadkem napřed. Jen já do toho nějak nezapadám.

Babička je protivná na celý svět od chvíle, kdy ráno otevře oči a její šedivá čupřina vykoukne z peřin. Mamka je v obranné pozici, protože babička je obvykle ze špatné nálady útočná. Ovšem jakmile překročí určitou mez, dostává se i mamka do útoku.

Je to, jako kdyby na to obě čekaly.

Pro vnějšího pozorovatele k nepřežití.

Vyhlídka na věčnost

25. srpna 2012 v 18:00 | Dark Angel |  Library
***
Jiří Kulhánek - Vyhlídka na věčnost
***

Dark Angel komentuje:Při čtení Nočního klubu jsem se královsky bavila. Dodnes si vzpomínám, jak jsem kdysi před lety seděla v jídelně na gymplu a slzela smíchy nad suchými hláškami padajícími z Kulhánkovy mysli prostřednicstvím jednotlivých postav. Tehdy se po mně spolužáci divně ohlíželi. Dneska už si Kulhánkova díla čtu v soukromí. Je to jistější. Člověk pak nepůsobí, jako že mu definitivně ruplo v bedně. V kokosce. Slovy pana Mluvčího. Je úchvatný.

***

Děj, jak ho vidím já: Fuf. Tady nastává problém. Pokud jste to četli, víte o co jde. Pokud ne, pak se to těžko popisuje, aniž bych všechno vyzradila. Vlastně to vypadá, že sledujeme osudy jakéhosi pana Mluvčího, jenž žije v USA, zničehonic na něj zaútočí desítky zombíků a on se před nimi schová. Přijde o přátele, všude kolem se hromadně umírá. Pak ho zatkne FBI. On pak zdrhne, protože zombíci dostali i profíky z FBI. Mezitím se mu dostane do péče šestiletá holčička. A pan Mluvčí se odebírá do Prahy, kam má z prazvláštních důvodů zakázán vstup od členů Nočního klubu. Dál děj pokračuje několik let zpátky. Pan Mluvčí je najat dohatým skotským sirem, který má podivný zájem v trofejích. Lidských trofejích. A pan Mluvčí mu pomáhá tyto trofeje získat. Bohužel si jednoho dne sir Henry pomyslí na trofej větší, než na jakou stačí jeho pédevadesátka. Někde tady začínají problémy...

***

Šestero:
1.Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Kulhánek se pro mě stal osvědčenou klasikou ve chvíli, kdy jsem přečetla Noční klub. Jakmile něco napíše, nezbývá, než si to přečíst.
2.Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
šílená jízda
3.Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
rozsekat
4.S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Líbilo by se mi být panem Mluvčím a mít tak trochu "ďábla v těle". I když všechny ty zombíky, kteří po něm šli, bych si odpustila.
5.Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Je to bláznivé, Kulhánek je možná až trochu zvrácený co se týče bezcitného rozsekávání ubohých těl hlavních postav a jejich následných regenerací. Každopádně suché hlášky pana Mluvčího a nečekané zvraty jsou jednoznačně "kulhánkovské" a tím pádem neskutečně zábavné.
6.A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize, ale třeba i v chování postav.
V určité chvíli začne být kolečko schovám se - objeví se zombík - objeví se větší zombík - porvem se - rozseká mě - zregeneruji se poněkud jednotvárné.

John Carter: Mezi dvěma světy

23. srpna 2012 v 15:00 | Dark Angel |  Movies
Na dovolenou do Tuniska jsme si s mladým brali každý nějaké to čtení a jako bonus i nějaký ten film a když můj drahý zmožen poledním vedrem usnul, zůstalo na mně, abych dokoukala tuhle scifárnu.
John Carter býval vojákem, pak ale odmítl dál bojovat a místo toho raději hledal poklady. Jednou čistě náhodou objevil jeskyni, z které se podivným řízením okolností dostal na jinou planetu. Tou planetou je Mars a zrovna je na něm válka. Takže mu nezbude nic jiného, než opět válčit. Tady má ovšem výhodu - Mars má menší gravitaci, než Země, a tak je z Cartera tak trochu "skokan".
Navíc jak to tak ve sci-fi bývá, krásná, vnadná a samozřejmě strašně-dobře-bojující-s-mečem princezna má být provdána za znepřáteleného vládce, kterého z duše nenávidí. Takže uteče.
A jak to tak ve sci-fi bývá, potká Johna Cartera, do kterého se samozřejmě zamiluje a zachrání spolu svět.
Musím přiznat, že neznám předlohu, ale film jako takový se mi dostal do povědomí naprostou náhodou. Vůbec jsem nevěděla, že šel u nás v kinech a že bych se o něj měla zajímat, protože mám ráda sci-fi.
Nakonec ale musím také připustit, že mě tento počin nijak mimořádně neuchvátil.
Příběh se zabývá relativně tradičním tématem daného žánru a ani vizuální efekty ani děj nejsou ničím převratné. Takové nenadchne, neurazí.
Moje hodnocení 55% / Hodnocení ČSFD: 65%

Introduction

22. srpna 2012 v 13:32 | Dark Angel
Včera večer jsme se s mladým vrátili z Tuniska. Jen si to představte. Dvanáct nádherných dní all inclusive v Hammametu.

Zrovna v tuhle chvíli se mi to zdá jako sen. Tam nebyly žádné starosti, ničím jsme se nemuseli zabývat (snad kromě toho, jestli si k večeři dáme kalamary nebo krevety), všechno bylo zařízené, jak jsme si přáli.

Dopoledne ještě poslední koupání v dokonale klidném a průzračném moři před odjezdem na letiště. A večer přišlo probuzení.

Pes Baskervillský

22. srpna 2012 v 12:35 | Dark Angel |  Library
***
Arthur Conan Doyle - Pes Baskervillský
***

Dark Angel komentuje: Možná pod vlivem nezničitelného šarmu současného Sherlocka Holmese Roberta Downeyho Jr. jsem se rozhodla přečíst si něco málo z příběhů slavného detektiva. I když povídka má jen něco málo přes sto stran, máte téměř pocit, že jste ve staré dobré Anglii a zažíváte dobrodružství spolu s hlavními hrdiny.

***

Děj, jak ho vidím já: Příběh je psán z pohledu doktora Watsona, který na Holmesův pokyn odjíždí se sirem Jindřichem Baskervillem, novým dědicem Baskervillského panství, na jeho zámek. Zde se má doktor pokusit rozmotat spletitý uzel nejasností a tajemství, které obestírají nejen okolní močály, ale i samotný Baskervillův rod.
Rozbíhá se příběh plný intrik a nebezpečných léček umocněný tajemným prostředím neprostupných bažin a močálů.

***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Dva filmy o Sherdlocku Holmesovi s Robertem Downeym Jr. a Judem Law v hlavních rolích mě opravdu bavily. Zajímalo mě, jestli jsou knižní příběhy podobně zábavné, jako filmové verze. Jsou. Sice nejsou podané tolik humorně, ale dokážou neuvěřitelným způsobem vtáhnout do dění.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
napětí
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
intrikovat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být Jindřichem Baskervillem. Ve chvíli, kdy po smrti svého strýce, který skonal za prazvláštních a tajemných okolností, přijíždí Jindřich na močály obklopené panství, bych nejspíš vzala nohy na ramena.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Perfektně vykreslená atmosféra močálů obklopujících tajemný zámek. Z příběhu doslova dýchá ona tajemná atmosféra anglických venkovských panství, která mě vždycky okouzlovala.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Docela mě mrzelo, že je příběh tak krátký.

Na věky věků

3. srpna 2012 v 20:14 | Dark Angel |  Library
***
Ken Follett - Na věky věků
***

Dark Angel komentuje: Oproti předchozímu dílu je tento více zaměřen na osudy jednotlivých postav, než na zobrazení ap odrobné vylíčení doby, kdy se děj odehrává. Je zřejmé, že Follett zde předpokládá, že čtenář zná předchozí knihu "Pilíře země", neboť se již tolik nezabývá popisy míst a života ve středověku.
***

Děj, jak ho vidím já: Sledujeme osudy Gwendy, chudé dívky z rodiny nádeníka, Caris, dívky z bohaté společnosti a dcery obchodníka, Merthina, jenž je synem zchudlého hraběte, který se vypracoval do vysokého postavení a Merthinova bratra Ralpha, který má násilnickou povahu a pramálo soucitu a možná právě díky tomu snadno postupuje mezi vyšší stavy.
V Anglii ve 14. století vládne pevnou rukou nemilosrdná šlechta a mnohdy ještě méně milosrdní kněží. Často tedy není zbytí a obyčejní lidé ve strachu o svůj život musí přemáhat nepřátelskou byrokracii a sobeckost bohatých a mocných. Navíc se v zemi rozmáhá mor zavlečený sem z pevninské Evropy a jen málokteří mají dostatečně otevřenou mysl a dost odvahy k boji s tak zákeřnou chorobou.

***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože se mi velice líbilo předchozí dílo "Pilíře země".
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
čtivá
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
nevzdávat se
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
S Caris, protože přese všechny nástrahy dokáže vzdorovat ve jménu pravdy.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Až děsivě živý je popis beznaděje způsobené morovou epidemií.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Opakovaly se pasáže, ve kterých se autor poněkud vyžíval už v minulém díle. Zobrazení znásilnění, bezpráví páchaného na bezmocných a krutých vražd.