Hornblower - S vlajícími prapory

26. července 2013 v 22:01 | Dark Angel |  Library
***

C. S. Forester - Hornblower - S vlajícími prapory

***
Dark Angel komentuje: Tak mám přečtený třetí ze čtyř do češtiny přeložených knih o Horatio Hornblowerovi. A Vlající prapory za přečtení opravdu stojí.

***

Děj, jak ho vidím já: Horatio ztratil Sutherland, vzdal se Francouzům a čeká ve vězení na svůj osud. Počítá s tím, že jej pošlou do Pařiže, kde bude Bonapartem odsouzen k smrti zastřelením. Ve sklepeních pevnosti v hrozných podmínkách živoří zbytek posádky ze Sutherland, zranění ve špatných podmínkách umírají.
Do pevnosti se dostaví francouzský důstojník Caillard a okamžitě žádá odjezd do Paříže. Horatio je překvapen, když Francouz chce do hlavního města vézt i těžce zraněného prvního důstojníka Bushe, jenž v bitvě přišel o nohu.
Cestou k Paříži se naskytne příležitost k útěku, když kočár zapadne ve sněhu. Horatio, Bush a kapitánův člunovod Brown prchají v maličké loďce v noci po řece.
Loď se s nimi převrhne pod jezem a jelikož Hornblower má strach o Bushe, rozhodne se vzdát a požádat u nejbližšího domu o pomoc.
Náhoda přivede tři Angličany do domu hraběte Gracay, jenž jim nejen pomůže, ale nabídne jim i ochranu. Nakonec námořníci zůstanou v jeho domě po tři měsíce, dokud neopadne zájem o jejich pronásledování.
Zjara znovu vyplují po řece směrem k moři a jakmile dosáhnou přístavu, zmocní se malého britského kutru, jenž byl Francouzi ukořistěn před rokem.
Po návratu do Anglie čeká Horatia i Bushe povýšení a značné pocty. Na druhou stranu je Hornblower obeznámen i se smutnou novinkou, že jeho žena zemřela při porodu.
O Horatiova syna se stará Barbara, jež je nyní vdovou.

***

Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jednoduše proto, že jsem četla i předchozí díly.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Náhoda, štěstí
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nevzdávat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nevím, jestli bych jí vyloženě chtěla být, ale rozhodně mám pochopení pro Marii, francouzskou snachu hraběte Gracay, jež se zamilovala do Hornblowera.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Úžasně živě jsou zde popsány dramatické scény. A ve chvíli, kdy lékaři ošetřují Bushovo zranění, doslova cítíte jeho bolest.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Nedostatek předchozích knih zde zmizel. Bush a Hornblower spolu konečně mluví, projeví svou vzájemnou náklonnost. Jediný nedostatek téhle knihy je, že je příliš krátká :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama