Hornblower - Šťastný návrat

26. července 2013 v 22:04 | Dark Angel |  Library
***

Cecil Scott Forester, Hornblower - Šťastný návrat

***
Dark Angel komentuje: Nedávno se mi podařilo po velkém úsilí sehnat všechny čtyři díly knih o Hornblowerovi, které byly přeloženy do češtiny. Proč to velké úsilí? Inu proto, že knihy byly vydány naposledy v roce 1947. Hned minulý týden, když jsem si je s velkou slávou přinesla domů, zvládla jsem první díl přečíst.

***

Děj, jak ho vidím já: Děj knihy se odehrává ve vodách kolem Panamy, kam kapitán Horatio Hornblower připlouvá se svou lodí Lydií plnit tajný úkol. Má předat zbraně a munici zdejšímu vzbouřenci proti španělské nadvládě a pomoci mu tak osvobodit zemi.
Hornblower jedná podle rozkazů, zajme i Natividad, nejmocnější loď v amerických vodách a ovládne tak pobřeží. Předá loď do rukou vzbouřenců a odplouvá.
Záhy se ovšem od kapitána pobřežní lodi dozvídá, že se situace změnila a Anglie uzavřela se Španělskem mír.
Je tedy nucen znovu vyplout proti Natividad a pokusit se znovu ji získat do svých rukou.
Před vyplutím se jeho situace komplikuje ještě více, když se mu na palubu doslova vnutí Lady Barbara Wellesleyová, členka vysoce postavené anglické rodiny a žádá, aby ji Hornblower dopravil do Anglie.
Hornblower, jemuž je Lady Barbara nesmírně nesympatická, přijme její žádost pouze proto, že by jej odmítnutí mohlo stát pozici kapitána.
Vypluje tedy i s nežádanou pasažérkou a bojuje několik svízelných dní s Natividad, kterou nakonec potopí.
Teprve na zpáteční cestě, když se dobrovolně stará o raněné a umírající, získá si Lady Barbara Hornblowerovy sympatie.

***

Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Vybrala jsem si ji díky filmům o Hornblowerovi, do kterých jsem se bezhlavě zamilovala pro jejich úžasnou atmosféru a také proto, že hlavní postavy byli všichni čestní, hrdinní námořníci.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Napínavý, přitažlivý
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
prožívat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Ztotožnila bych se s Lady Barbarou. Na první pohled šokuje Hornblowera svým chováním, jelikož je v mnohém schopna předčit dokonce i muže, což v sedmnáctém stolení tepovažovali právě za vhodné. Na druhý pohled je ovšem ženou, která se nebojí nebezpečí, jde si za svým a přesto je něžná a citlivá.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Líbí se mi, jak dokázal C. S. Forester popsat atmosféru panující na lodi po sedmi měsících plavby. Vlastně se mi líbilo obecně, jak je kniha napsána.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Neustále mě rozčilovala Hornblowerova neschopnost chovat se přátelsky alespoň k prvnímu důstojníkovi Bushovi. Možná to bylo tím, že ve filmech byli s Bushem přáteli a teď najednou spolu téměř nepromluví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama