Tracyho tygr

26. července 2013 v 22:03 | Dark Angel |  Library
***

William Saroyan - Tracyho tygr

***

Dark Angel komentuje: Kdysi už jsem tuhle knížku četla. Je hodně krátká, ale dojem zanechá silnější, než mnohé tisícistránkové dílo. Nedávno jsem se o ní bavila s člověkem, který je pro mě hodně důležitý, a tak jsem si ji připomněla.

***

Děj, jak ho vidím já: Tracy má tygra. Tygr není tak úplně tygr, je to černý panter, ale pro Tracyho je to tygr. Má ho celý život, jsou neustále spolu, tygr jej doprovází. Tracy potká slečnu Lauru, do které se zamiluje, ale vlastní vinou se o ni připraví. Rozejdou se a šest let se nepotkají.
Po šesti letech se Tracy náhle vrací na místa, kde poznal Lauru, vzpomíná na svoji dávnou práci a jeho tygr je náhle hmotný. Lidé jej vidí a bojí se ho.
Policie chce tygra chytit a když Tracy tvrdí, že tygr je jeho a že jej má od dětství, zavřou jej do blázince, kde se setká znovu s Laurou.
Slíbí policii, že jim pomůže tygra chytit, když pro něj zinscenují den, kdy potkal Lauru. To se stane, policisté vidí tygra, ale když se podívají na klec, do které měl tygr vlézt, klec je prázdná.
V úplně poslední větě se dozvídáme, že tygr je láska.

***

Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Dostala jsem chuť si ji přečíst. Prostě a jednoduše. Je to krásné a hodně filosofické dílo,
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Vzpomínky, láska
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Uajíí
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Chtěla bych být Tracym a mít svého tygra. Třeba i svého tygra mám, jen ho nevidím. Chtěla bych jej vidět.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Kladných stránek má tenhle příběh hodně. Snad nejsilnější pro mě byla Lisbethina nenávist k Úžasný moment je, když policisté pochopí, že Tracy skutečně nelhal a že návrat do dne před šesti lety dokáže tolik.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Jediné, co by mi mohlo vadit je nedostatek detailů, které se do takhle krátké knížky ani nemohly vejít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama