Srpen 2013

Darkover 4 - Dvojníci

20. srpna 2013 v 20:29 | Dark Angel |  Library
***

Marion Zimmer Bradley - Darkover 4 - Dvojníci

***
Dark Angel komentuje: Už léta mám doma čtyři knihy ze série Darkover přeložené do češtiny. Zcela náhodou mi je koupila mamka, když jsem byla malá a bývala jsem často nemocná. Když jsem k nim dorostla, zhltala jsem je. Jenže ouha - v češtině byly tehdy k dostání jen 2., 6., 7. a 8. díl. Dosud jsem tedy nečetla samý začátek příběhu, kdy kolonisté ze země ztroskotají na planetě podobné Zemi bez šance na návrat domů. Proto jsem tedy teď, když se mi po létech konečně podařil osehnat i zbylé díly, začala s chutí číst i zbytek této poutavé a čtivé ságy.

***
Děj, jak ho vidím já: Na Darkoveru zuří války a do této doby se rodí Bard di Asturien. Jeho genetická dispozice, rodinná historie a vlastní ctižádost ho předurčí k velkému úspěchu na vojenském poli. Je vynikajícím vojevůdcem, dokonalým stratégem, milujícím bratrem a synem - ale o to bezcitnějším mužem a partnerem. Jeho zaslíbená žena Carlina jej odmítá, protože v něm spatřuje bezcitnou a násilnickou povahu a Bardova nejistota ze sebe sama a malá sebeúcta jej dovedou až k vraždě přítele a druha, s kterým vyrůstal. Následuje sedm let, během kterých je Bard ve vyhnanství a léta příprav na vytouženou pomstu všem, kdo jej v jeho vlastních očích ponížili...
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Před více, než osmi lety jsem četla část této úchvatné ságy, nyní jsem se konečně dostala i k ostatním dílům.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
vyhrocené vztahy
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
vzpírat se
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jediná Melora vyvázne ze vztahu k Bardovi bez utrpení a ponížení a snad proto mu dokáže jako jediná odpouštět a mít ho ráda. Její okouzlující chápavá povaha a úžasný dar laranu dávají jejímu charakteru kouzlo, s kterým bych se dokázala ztotožnit.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Bradley má úžasnou schopnost vygradování děje. V každé knize se najde moment, který je tak dramatický, že si ho prostě zapamatujete. Zde je to moment, kdy Carlina ukáže Bardovi, kdo doopravdy je.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Po přečtení několika předchozích dílů už se děj stává maličko předvídatelným. Řekněme, že přibližnou osnovu "velkého finále" jsem tušila už tak od poloviny knihy.