Prosinec 2013

The Hobbit: The Desolation of Smaug

13. prosince 2013 v 20:58 | Dark Angel |  Movies
Režie: Peter Jackson
Dostala jsem od kamaráda lístky na předpremiéru a tak jsme spolu s Falconicou vyrazily shlédnout dlouho toužebně očekávaný snímek.
Kde první díl skončil, druhý navazuje. Očekávání bylo velké a Peter Jackson mě opět nezklamal. Přála jsem si pod stromeček pořádnou jízdu (nejen v sudech) a dostala jsem barevnou (místy temně modročernou) show plnou akce, napětí a dobře zvládnutého humoru. Bombur jako zbraň hromadného ničení je vtipnou třešničkou na tučném dortu, Thorin je majestátní a královský, Legolas nám poněkud zvážněl - a jen k vlastnímu dobru, drak je jednoduše užvaněná samolibá drbna, Bilbo mu v tom zdatně (a humorně) sekunduje a intimní chvilka mezi Kilim a Tauriel u puberťáků vyvolala dětinské pochichtávání a u nás dospělých (ehm) způsobí divoké sny o tom, jakou dohru by mohlo mít, "kdybych já tak byla Tauriel". Gandalf podle všeho někde mezi druhým dílem Hobita a prvním dílem Pána Prstenů pozapomněl leccos z lekcí magie, když nějakou hříčkou dějin přešel od epických soubojů k ohňostrojům a skřety zjevně stále nikdo neproškolil v boji, takže kosit je po desítkách je vlastně fajn zábava mezi obědem a odpoledním čajem. Nakonec z výraznějších postav nám jen Thranduil nějak pokulhává - možná to bylo ohavným, směšným a mnou z duše nenáviděným dabingem, možná za to mohl spíš bídný výkon herce. To posuďte sami. Úroveň filmu je očekávaná - a tedy velmi vysoká, hudba méně epická, ale sympaticky vyladěná, animace draka famózní, některé digitálně provedené scény už méně. Ale i tak - za mě nejvyšší možné hodnocení, protože přišlo vše potřebné - upřímný smích, pořádné leknutí (fuj, fuj, fuj!), obava o hrdinu i příjemné mrazení v zádech (díky Barde, za scénu s gobelínem). Touha po cestách a dobrodružství mi zase dlouho nedopřeje klid...
Moje hodnocení: 99% / ČSFD: 84%

Thor: The Dark World

4. prosince 2013 v 19:53 | Dark Angel |  Movies
Režie: Alan Taylor

Thor i Avengers mě naprosto fascinovali, a tak ve chvíli, kdy se v kině objevil Thor 2, bylo jasné, že si ho nemůžu nechat ujít. Filmy od Marvelu mám odjakživa ráda, začínala jsem klasickými komiksovkami a postupně se dopracovala až do dnešní situace, kdy každou novinku hltám, ať už je kreslená, tištěná nebo hraná. Navíc se ukázalo, že jako tisíce jiných, slabých a snadno okouzlitelných žen a dívek jsem i já, ve svém značně nepubertálním věku, propadla kouzlu Toma Hiddlestona v roli Lokiho.
Motiv tohoto počinu zarytého fanouška nepřekvapí, neurazí, ani nenadchne, ale provedení je parádní. Tentokrát se spolu s Thorem vydáme do Asgardu i ostatních světů, kde temní elfové vytvořili aether, temnou látku opředenou nepředstavitelnou mocí.
Shodou okolností je samozřejmě aether ukryt na tom z devíti světů, který známe nejlépe - a zde se do hry vrací Jane s tváří Natalie Portman.
Loki je zároveň trestán jako nezbedné dítko a za vše, co napáchal při svém roadtripu na Zem, je vsazen do vězení na dobu neurčitou. Při tom, jak sexy Tom Hiddleston vypadá, by opět byla nesmírná škoda vsadit ho za klasické mříže, a tak si pro něj i v tomto příběhu připravili celu prosklenou.
Temní elfové se probouzejí, Thor, alias vysvalený hezoun Chris Hemsworth, se vydává zachránit světy a - jak to tak bývá - potřebuje po boku někoho, kdo oplývá mocí, věděním, sexappealem i patřičnou dávkou padoušství.
Loki je rehabilitován v roli bratra a začíná mela...

Moje hodnocení: 80% / ČSFD: 81%

Marcus Heitz

4. prosince 2013 v 19:40 | Dark Angel |  Library
***

Marcus Heitz - Trpaslíci

***
Dark Angel komentuje: Ještě za dávných dob středoškolských studií mi kamarád půjčil tuhle knížku. Líbila se mi, ale nikdy jsem nedočetla celou sérii. Tentokrát, kdy už existují 4 díly, jsem to zvlládla. Trpaslíci jsou první na řadě.

***
Děj, jak ho vidím já: Trpaslík Tungdil žije poklidným životem trpasličího sirotka se zájmem o vzdělání vychovaného u lidí až do chvíle, kdy jej jeho pěstoun Lot-Ionan vyšle ke svému příteli s úkolem. Tungdil se vydává na cesty, netuší však, jaké zvraty ho během nich čekají. Nejprve se setkává s trpasličími dvojčaty, válečníky, kteří jej mají doprovodit do trpasličí říše, kde po něm chtějí, aby se zúčastnil souboje o titul velkokrále.
Souhrou okolností se Tungdil souboje opravdu zúčastní a vydává se s dvojčaty plnit náročný úkol - vykovat Ohnivou čepel, s níž by porazil zlo rozmáhající se v zemi.
Mezitím se zlá moc šíří a narůstá, pohlcuje krajinu i duše a rozpíná se stále víc. Tungdilovým úkolem je překonat všechny nástrahy a - aniž by po tom ve skutečnosti toužil - stát se válečníkem a hrdinou.
***
Šestero:
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Kdysi jsem již četla první díl, teď nastal čas zvládnout všechny.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
boj se zlem
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
překonat se
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Balyndis. Rozumím její zodpovědnosti a zároveň rozpolcenosti mezi vlastním přáním a nutností.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Dramaticky popsané bytevní scény, člověka to nutí si doslova představit, co autor popisuje. Sugestivní jsou také popisy Noďona a všech změn, které se vlivem zlé moci odehrávají v jeho těle.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Některé motivy jsou poměrně prvoplánovité, pokud člověk čte všechny knihy jednu za druhou, naráží na opakující se prvky.